top of page

Ana Sayfa

Hizmetlerimiz

Gümrük İşlemleri

DSC_0175_edited.jpg

GÜMRÜK HİZMETLERİ

MEDLOG olarak kurulduğumuz günden bu yana müşterilerimizin tüm lojistik ihtiyaçlarını olabilecek en efektif şekilde karşılıyoruz. Müşteri odaklı hizmet anlayışımızla taşımacılık hizmetlerinin yanında sunduğumuz konteyner gümrükleme hizmeti ile de ticarete hız kazandırıyoruz. Alanında uzman tecrübeli ekiplerimiz ile lojistik süreçlerde müşterilerimizin gümrükleme ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit ederek, sahip olduğumuz kurumsal bilgi birikimi ve müşteri odaklı yaklaşımımızla, en ideal çözüm yollarını geliştiriyor, bu doğrultuda sektördeki öncü şirket olma özelliğimizi koruyoruz.

TRANSİT TAŞIMA

ULUSAL TRANSİT TAŞIMA

MEDLOG olarak, tüm konteyner hatlarıyla Türkiye içerisinde transit rejimi kapsamında gümrüklenmiş ihracat ürünlerinin Türkiye’den çıkış yapacağı limanlara ve millileşmemiş ithalat ürünlerinin de Türkiye’ye giriş yaptığı varış limanlarından ithalatın gerçekleşeceği gümrüklü sahalara transit rejimi kapsamında taşıma hizmeti vermekteyiz.

Şirketimiz yurt genelinde KARAYOLU YETKİ BELGELİ araçları ile düzenli olarak TEMİNATLI TAŞIMA hizmeti vermektedir. NCTS kapsamında,  T1 (Aktarma Beyannamesi) tarafımızdan yazılmakta olup Türkiye sınırları içindeki tüm gümrüklü sahalar, liman ve Serbest Bölgeler arasında TEMİNATLI TAŞIMA hizmeti sunmaktayız.

Ticaret Bakanlığı’nın ortak transit rejim dahilinde uygulamaya aldığı Kapsamlı Teminat, firmaların geçmişte yaptığı transit işlemlerinin sayısına ve hatasızlığına göre verilmekte ve bu kriterlere göre teminatta indirim sağlanmaktadır. Firmamız bu indirimin 3. düzeyinde olup “Üçüncü Düzey Kapsamlı Teminat İzni” sahibidir. Böylelikle hatasız ve çok yüksek sayıda yapmış olduğu transit taşımalarla referans tutarından %30 indirim sağlayan Türkiye’de ilk firmadır.

Bakanlık nezdinde referans tutarımızdan %30 indirim sağlamış dolayısıyla mevcut teminat tutarımızın 3,33 katı kadar kullanım yapabildiğimiz kendimize ait Kapsamlı Teminatımız ile müşterilerimize;
 

İç gümrükten diğer bir iç gümrüğe,
İç gümrükten çıkış kapısındaki gümrüğe,
Bir gümrük kapısından diğer gümrük kapısına,
Bir gümrük kapısından iç gümrüğe

 

Eşyalarını aktarabilme imkanı vererek, ekstra bağzı maliyetleri minimuma indirebilmelerini sağlamaktayız.

ULUSLARARASI TRANSİT TAŞIMA

MEDLOG olarak, tüm konteyner hatlarıyla Türkiye’den üçüncü ülkelere gerçekleşen ithalat ve ihracat yüklerini varacağı yere, istenilen zamanda ve güvenle ulaştırma hedefinden hareket ederek, müşterilerinin memnuniyetini arttırmak ve lojistik ihtiyaçlarına çözüm oluşturmak için taşıma hizmeti vermekteyiz.

Bu doğrultuda, Irak öncelikli olmak üzere Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’a karayoluyla transit taşımalar gerçekleştirilmektedir. 

YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası)

Ülkemizin ihracat hedeflerinin desteklenmesine katkı sağlanması amacıyla; Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS- AEO Authorized Economic Operator) süreci 2013 yılında devreye alınmıştır. 4 farklı yetkiyle Türkiye’de sayılı firmalarda bulunan; İthalat ve ihracatta gümrük işlemlerini ve maliyetlerini büyük oranda düşüren Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, “İhracatta Yerinde Gümrükleme”, “İthalatta Yerinde Gümrükleme”, “İzinli Gönderici” ve “İzinli Alıcı” yetkilerinden oluşmaktadır. Bu kapsamda müşteri memnuniyetini artırmak ve müşterilerin lojistik ihtiyaçlarına çözümler sunan şirketimiz MEDLOG, “İzinli Gönderici” ve “İzinli Alıcı” yetkilerine bir arada sahip olan ilk lojistik firmasıdır.

 

 

YYS NEDİR?

Yetkilendirilmiş yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür.

İZİNLİ GÖNDERİCİ KİMDİR?

İzinli gönderici, eşyanın transitine yönelik gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yapan, transit eşyasını hareket (iç) gümrük müdürlüğüne sunmaksızın, aracı kendi tesislerinde mühürleyerek doğrudan çıkış (sınır) gümrük idaresine sevk eden kişidir.

İZİNLİ ALICI KİMDİR?

 

İzinli alıcı, eşyayı varış gümrük müdürlüğüne sunmaksızın transit işlemlerini kendi tesislerinde veya ithalatta yerinde gümrükleme izni sahibinin tesislerinde sonlandıran kişidir.

 

Gemiye yüklemeye hazır hale gelen ihracat yüklerini hareket gümrük idaresine sunmadan ve gemiden indirilen ithalat yüklerini varış gümrük idaresine sunmadan YYS sahibi MEDLOG araçlarımızla varış noktasına direkt iletiyoruz. İzinli Gönderici tesislerimiz ile mevzuat kapsamına giren müşterilerimize gümrüklü saha konforu yaşatmayı planlamaktayız. 

bottom of page