top of page

MEDLOG, YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ SAHİBİ İLK VE TEK FİRMA

MSC Grubu iştiraki şirketlerinden MEDLOG Lojistik Gemicilik ve Turizm A.Ş, Türkiye’de “Yetkilendirilmiş Yükümlü” kapsamında “İzinli Gönderici” ve “İzinli Alıcı” belgesine ve yetkilerine bir arada sahip olan ilk güvenilir ve yetkili taşıyıcı oldu.

Ülkemizin ihracat hedeflerinin desteklenmesine katkı sağlanması amacıyla; 10.01.2013 tarihli 28524 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (AEO Authorized Economic Operator) süreci devreye alındı. Yetkilendirilmiş yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür.

4 farklı yetkiyle Türkiye’de sadece 25 firmada bulunan İthalat ve ihracatta gümrük işlemlerini ve maliyetlerini büyük oranda düşüren Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, “İhracatta Yerinde Gümrükleme”, “İthalatta Yerinde Gümrükleme”, “İzinli Gönderici” ve “İzinli Alıcı” yetkilerinden oluşuyor. Haziran 2011’de Türkiye’de faaliyete başlayan, müşteri memnuniyetini artırmak ve müşterilerin lojistik ihtiyaçlarına çözümler sunmak amacıyla MSC’nin (Mediterranean Shipping Company) bir iştiraki olarak kurulan MEDLOG Lojistik “İzinli Gönderici” ve “İzinli Alıcı” yetkilerine bir arada sahip olan ilk ve tek lojistik firması oldu. MEDLOG Lojistik Gemicilik ve Turizm A.Ş. adına sertifikayı Genel Müdür İsmail Görgün teslim aldı.

“İzinli Alıcı” ve “İzinli Gönderci” yetkilerine sahip olunmasıyla ithalatçı ve ihracatçı firmalara gümrük işlemlerinde önemli oranda zaman kazancı ve maliyet düşüşü sağlanıyor. Bu yetkiyle İthalatta ve ihracatta eşya muayenesi ve belge kontrolünün olmadığı hat olan yeşil hatta işlem görebilmenin yanı sıra İzinli alıcı yetkisiyle, transit eşyasını varış gümrük idaresine sunmadan kendi tesislerine sevk edebilme; İzinli gönderici yetkisiyle, transit eşyasını hareket gümrük idaresine sunmadan kendi tesislerinden sevk edebilme kolaylıkları sunuluyor.

bottom of page